تکنولوژی

قابلیت تشخیص چهره به نسخه اندرویدی واتس اپ اضافه می شود!

برای امنیت بهتر هنگام کار با واتس اپ به زودی قابلیت باز کردن قفل از طریق تشخیص چهره به نسخه اندرویدی این پیام رسان اضافه خواهد شد.

واتس اپ قصد دارد برای ایجاد امنیت بیشتر قابلیت قفل گشایی از طریق تشخیص چهره را به نرم افزار اندرویدی خود اضافه کند.این ویژگی در حال حاضر در دسترس گوشی های آیفون قرار دارد اما بر روی دستگاه های اندرویدی در نظر گرفته نشده است. طبق گزارش وب سایت «WABetalnfo» واتس اپ این بروزرسانی را در برنامه بتای فروشگاه گوگل پلی عرضه کرده است. واتس اپ پیشتر قابلیت امنیتی شناسایی اثر انگشت را به نسخه اندروید این پیام رسان اضافه کرده بود اما به نظر می رسد توسعه دندگان این برنامه محبوب قصد دارند قابلیت های امنیتی نسخه اندرویدی را به تکامل برسانند. هر چند تاریخ دقیق و رسمی عرضه قابلیت جدید ارائه نشده اما انتظار می رود به زودی بر روی گوشی های اندرویدی اضافه شود.در صورت ارائه این قابلیت شما می توانید از قفل گشایی چهره گوشی اندرویدی تان برای ایمن سازی چت واتس اپ استفاده کنید. با این حال دقت کنید که این قابلیت دستگاه محور است به این معنا که اگر گوشی تان را تغییر دهید در این صورت برای استفاده از این قابلیت باید گزینه «face unlock» را در دستگاه جدید روشن کنید.

 

دسترسی به نسخه وب و دسکتاپ واتساپ مستلزم اثر انگشت یا تشخیص چهره می‌شود

بر اساس جدیدترین اطلاعات به زودی دسترسی به نسخه وب و دسکتاپ واتس اپ – WhatsApp مستلزم ثبت اثر انگشت یا چهره کاربر روی گوشی خواهد بود.

به زودی دسترسی به نسخه وب و دسکتاپ واتس اپ به اطلاعات بیومتریک کاربران برای اتصال به حساب‌های کاربری آن‌ها الزامی می‌شود و یک لایه امنیتی جدید را به این پلتفرم می‌افزاید. به‌روزرسانی جدید پیام رسان WhatsApp می‌تواند احتمال دسترسی سایر افراد بدون اطلاع شما به اکانت واتساپ شما را کاهش دهد. بنابراین هر زمانی که قصد داشته باشید از نسخه وب و دسکتاپ این پیام رسان استفاده کنید، باید گوشی خود را برداشته و با تشخیص چهره یا اثر انگشت خود، اجازه دسترسی را به صورت دستی صادر کنید. در غیر این صورت دسترسی به این دو نسخه از طریق نرم افزار یا مرورگر وب امکان‌پذیر نخواهد بود.

روش کنونی که دسترسی از طریق کد QR را ارائه می‌کند همچنان وجود خواهد داشت، اما کاربران در نهایت تنها می‌توانند با ثبت اطلاعات بیومتریک خود این اتصال را ثبت و تأیید کنند. این لایه امنیتی جدید به صورت پیشفرض در واتساپ فعال خواهد بود و به نظر می‌رسد تنها راه برای استفاده نکردن از آن، از کار انداختن کامل تشخیص چهره و تشخیص اثر انگشت روی کل گوشی شما است. البته واتساپ مشخص نکرده است که در غیر این صورت لایه امنیتی دیگری مانند یک پین کد جایگزین خواهد شد یا خیر؟

اما چه اتفاقی بعد از ثبت اطلاعات بیومتریک شما برای اتصال به اکانت واتس اپ می‌افتد؟ با در نظر گرفتن مواضع جدید واتساپ که باعث فراری دادن کاربران شده، آیا احتمال دارد که این اطلاعات را با فیسبوک هم به اشتراک بگذارد؟ تیم توسعه دهنده می‌گوید که هرگز به این اطلاعات دسترسی پیدا نخواهد کرد و بررسی امنیتی از طریق سیستم عامل خود گوشی کاربر انجام می‌شود. بنابراین حداقل در ظاهر می‌توان گفت که واتساپ می‌خواهد امنیت پلتفرم خود را افزایش دهد.

انتظار می‌رود تغییر در روش دسترسی به نسخه وب و دسکتاپ طی هفته‌های آینده به گوشی‌های اندرویدی و آی او اسی برسد.

دیدگاهتان را بنویسید