تکنولوژی

آیا بالاخره هواوی رفع تحریم خواهد شد؟

تصویر شاخص تحریم های هواوی

 

تحریم های شرکت هواوی

سلام خدمت شما دوستان عزیز رُهام تلی؛ خدمت شما همراهان گرامی می خواهیم به این خبر بپردازیم که آیا بالاخره تحریم هواوی توسط دولت ایالات متحده آمریکا که ضرری بسیار بزرگ را به این کمپانی چینی در بازار گوشی های هوشمند وارد کرد، رفع خواهد شد یا خیر؟ اما این بدبختی ها از کجا شروع شد؟

 

آغاز تحریم هواوی

در سال ۲۰۱۹، دولت جمهوری خواه آقای دونالد ترامپ ، جنگی تجاری را علیه چین گسترده تر کرد و دست به تحریم کمپانی های مشکوک به همکاری نظامی با دولت چین زد. کمپانی چینی هوآوی که علاوه بر بازار گوشی های هوشمند در زمینه مخابرات نیز فعالیت دارد، در فهرست این تحریم ها قرار گرفت. با داخل شدن هواوی در این لیست ، کمپانی های آمریکایی زیادی من جمله کمپانی گوگل از همکاری با این شرکت ها منع شدند. علاوه بر این تحریم هواوی در زمینه همکاری با کمپانی های آمریکایی ، تحریم های دیگری علیه حمل و نقل محصولات مربوط به شرکت هواوی وضع شد. حالا هواوی از همه نظر ضرر های میلیارد دلاری را پیش روی خود میدید اما کوتاه نیامد و شروع به توسعه سرویس های خود کرد. شما می توانید در این زمینه مطلبی در اینجا بخوانید.

 

هواوی و تحریم در دولت ترامپ

 

 

امیدها به رفع تحریم هواوی

اما پس از به روی کار آمدن دولت دموکرات آقای جو بایدن(دموکرات ها معمولا رابطه خوبی با دولت های شرقی دارند) ، امید های برای این که تحریم هواوی در همه زمینه ها رفع شود و این شرکت برای حضور در بازار های جهانی نفس راحت تری بکشد نیز بیشتر شد. اما پس از سخنرانی جینا رومینا ، وزیر بازرگانی دولت آقای بایدن مبنی بر این که “دلیلی برای رفع تحریم های کمپانی های چینی وجود ندارد” ، امیدها تبدیل به ناامیدی شد.

در ادامه در مورد تحریم شرکت های چینی، من جمله تحریم هواوی چنین گفته است که :”موارد بسیاری در لیست تحریم های ایالات متحده آمریکا وجود دارند که بخش اعظمی از آن ها شرکت های چینی هستند اما باید این را خاطر نشان کرد که من به عنوان وزیر بازرگانی دلیلی برای نبود این شرکت ها و موارد در این لیست در حال حاظر نمی بینم.”

پس از این اظهارات در مورد تحریم کمپانی های چینی من جمله تحریم هواوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین ، به میدان آمد و اظهار داشت که دولت چین با تحریم های تحمیل شده به کمپانی های این کشور مخالف است. او همچنین اظهار داشته است که ” تحریم ها باید علیه کمپانی چینی به سرعت رفع شوند” . اما گوش دولت آمریکا فعلا به این حرفا بدهکار نیست.

 

 

امید ها به رفع تحریم های هواوی با روی کار آمدن بایدن

 

 

تحریم هواوی و پیامدها

تحریم هواوی زنگ خطر بزرگی برای این شرکت محسوب می شد، چرا که پس از این اتفاق بسیار از مشتری های خود را به دلیل عدم امکان استفاده از سرویس های گوگل، از دست داد.

حالا گزارش ها نیز حاکی از آن است که هواوی به دلیل فروش کم خود در سه ماه چهارم سال ۲۰۲۰ ، ۳۵ درصد حمل و نقل های کمتری را برای محصولاتش شاهد بوده است.

اما با تحریم هواوی مسئولان این شرکت عظیم چینی، دست روی دست نگذاشته اند؛ خبر رسیده است که هواوی مشغول توسعه سیستم عامل مخصوص به خود است و به دنبال خلق راه هایی که بدون نیاز به سرویس های گوگل به کار خود ادامه دهد. اما آیا این کار ها به بازگشت فروش هواوی به روز های خوش گذشته کمک خواهد کرد؟ زمان مشخص خواهد کرد…

 

تحریم های هواوی و پیامد های آن

 

از همراهی شما بی نهایت سپاسگزاریم ، تیم تولید محتوای رُهام تل.

منابع :

Android Authority

دیدگاهتان را بنویسید