تکنولوژی

مقایسه گلکسی A42 و گلکسی A51 + فیلم مقایسه a42 با a51

تصویر شاخص متن مقایسه سامسونگ گلکسی A51 و سامسونگ گلکسی A42

 

سلام دوستان عزیز رُهام تلی؛ امروز می خواهیم در این مقاله به مقایسه دو هم خانواده از سری A سامسونگ بپردازیم؛ مقایسه گلکسی A42 و گلکسی A51 ، که هر دو گوشی از محبوبیت خاصی برای طرفداران سامسونگ هستند. البته قابل ذکر است که سامسونگ گلکسی A42 به تازگی معرفی شده است و مهمان تازه وارد سری A سامسونگ است. حال باید ببینیم که آیا در برابر سامسونگ گلکسی A51، این میان رده محبوب سامسونگ در ایران آیا حرفی برای گفتن دارد و می تواند جای آن را تصاحب کند، یا هنوز راه زیادی در پیش دارد؟

 

مقایسه طراحی گلکسی A42 و گلکسی A51

به رسم و سنت قدیمی رُهام تل، به مقایسه گلکسی A42  و گلکسی A51 در ظاهر و ابتدا در متریال استفاده شده در بدنه آن ها می پردازیم. سامسونگ گلکسی A42، از متریال شیشه برای قاب های روبرویی و پشتی گوشی استفاده کرده است و در فریم دور ، سامسونگ دست و دلبازی به خرج داده است و از آلومینیم استفاده کرده است. اما در سامسونگ گلکسی A51، فریم دور و قاب پشتی از پلاستیک بوده و قاب روبرویی از شیشه است . نیازی به تذکر نیست که هر دو گوشی از شیشه های بهینه شده شرکت گوریلا گلس استفاده می کنند.

پس در متریال استفاده شده در بدنه باید قبول کنیم که سامسونگ گلکسی A42 ، گوی سبقت را می رباید.

 

 

مقایسه گلکسی A42 و گلکسی A51

طراحی کلی

هر دو گوشی سامسونگ گلکسی A51 و سامسونگ گلکسی A42، در روبرو مانند یک لوح ساده به نظر می رسند و تنها ناچ دوربین سلفی است که در پنل روبرویی خود نمایی می کند. این ناچ در گلکسی A51، حفره ای است و در گوشی رقیب، سامسونگ گلکسی A42 در بالای صفحه به فرم موسوم به قطره ای جای دارد. در پنل پشتی نیز هر دو گوشی از طراحی ساده ای برخوردار هستند و تنها نحوه قرارگیری دوربین های اصلی آن ها با یکدیگر تفاوت دارد. در سامسونگ گلکسی A42، ست آپ دوربین به صورت مربعی، دو به دو کنار هم قرار گرفته اند ، اما در سامسونگ گلکسی A51، سه دوربین از بالا به پایین ردیف شده اند و دوربین بعدی در کنار دوربین آخر قرار دارد. در فیلم مقایسه A42 با A51 میتوانید با مقایسه کوتاه دید روشن تری را برای خرید داشته باشید.

 

 

مقایسه صفحه نمایش گلکسی A42 و گلکسی A51

برای مقابسه گلکسی A42 و گلکسی A51 در صفحه نمایش، فاکتور های مهمی من جمله اندازه صفحه نمایش ، کیفیت ، تعداد پیکسل و … باید مدنظر قرار بگیرند. برای همین منظور، باید در نظر داشت که سامسونگ گلکسی A51، با بهره گیری از صفحه نمایش ۶.۵ اینچی که رزولوشن ۱۰۸۰ *۲۴۰۰ دارد ، به صورت تقریبی ۴۰۵ پیکسل را در خود جای داده است اما مهمان تازه وارد و مغرور ما ، سامسونگ گلکسی A42، با ۶.۶ اینچ صفحه نمایش ، رزولوشنی ۱۶۰۰*۷۲۰ دارد که تقریبا ۲۶۶ پیکسل را در خود جای داده است. با بررسی نسبت صحفه نمایش به بدنه نیز ، باز هم کفه ترازو به سمت سامسونگ گلکسی A51، سنگین تر است، چرا که این نسبت برای این گوشی ۸۷.۴ درصد است اما سامسونگ گلکسی A42، از نسبت صفحه نمایش به بدنه تقربیا ۸۴ درصدی بهره می برد. بررسی بیشتر از این برای این که ثابت کنیم صفحه نمایش سامسونگ گلکسی A51 بسیار بهتر عمل کرده است فقط تکرار مکررات است.

 

صفحه نمایش های گوشی های سامسونگ گلکسی A42 و A51

 

 

پردازنده مرکزی و رم

برای مقایسه گلکسی A42 و  گلکسی A51 در بخش پردازنده مرکزی باید در نظر داشت که سامسونگ میان رده تازه وارد خود را با فناوری ارتباطی نسل پنجم وارد بازار کرده است. تنها شرکتی که چیپ ستی با قیمت معقول که فناوری ارتباطی نسل پنجم بهره می برد (۵G) ، چیپ ست های شرکت آمریکایی کوالکام است که در سامسونگ گلکسی A42 تعبیه شده است. اما سامسونگ گلکسی A51، کماکان از چیپ ست های ساخت خود شرکت سامسونگ موسوم به اگزینوس بهره می برد. چیپ ست اگزینوس سامسونگ گلکسی A51، هشت هسته دارد ۴ هسته ۲.۳ گیگاهرتزی آن برای پردازش های سنگین و ۴ هسته ۱.۷ گیگاهرتزی آن نیز برای پردازش های سبک تر مانند وب گردی و …. در نظر گرفته شده است. سامسونگ گلکسی A42، دو هسته ۲.۲ گیگاهرتزی برای پردازش های سنگین و ۶ هسته ۱.۸ گیگاهرتزی نیز برای پردازش های کمی سبک تر در نظر گرفته شده است. هر دو گوشی نیز از ۴ گیگابایت رم بهره می برند. سوال مهم اما کدام یک عملکرد بهتری دارد؟ بلاشک سامسونگ گلکسی A42؛ تمامی تست ها نیز بر همین امر دلالت دارند.

 

مقایسه دو چیپ ست گوشی های سامسونگ

 

دوربین

مقایسه گلگسی A42 و گلکسی A51، در بخش دوربین انچنان جذابیت خاصی ندارد. چرا که هر دو گوشی از یک ست آپ چهار دوربینه بهره می برند. دوربین های سامسونگ گلکسی A51، چهار دوربین ۴۸،۱۲،۵،۵ مگاپیکسلی هستند که برای یک گوشی میان رده چندان بد نیست. همین مقدار نیز برای گوشی سامسونگ گلکسی A42، صادق است به غیر از دوربین فوق عریض آن که ۸ مگاپیکسلی است. هر دو گوشی نیز با کیفیت ۴k قادر به فیلم برداری هستند. اما در دوربین سلفی داستان کمی متفاوت است. چرا که دوربین سلفی سامسونگ گلکسی A51، از ۳۲ مگاپیکسل دوربین بهره می برد در صورتی که رقیب او در این متن ، سامسونگ گلکسیA42، دوربینی ۲۰ مگاپیکسلی برای کاربران خود به ارمغان می آورد. کلاه از سر در این قسمت باید برای سامسونگ گلکسی A51 برداشت.

 

مقایسه گلکسی A42 و گلکسی A51

 

 

باتری

در مقایسه گلکسی A42 و گلکسی A51 در قسمت باتری ، حرف زیادی برای گفتن نیست. چرا که تفاوت ها زیاد است. باتری سامسونگ گلکسی A42، قدرتی برابر با ۵۰۰۰ میلی آمپراژ دارد و سامسونگ گلکسی A51، توانایی ذخیره ۴۰۰۰ میلی آمپراژ را دارد . گفتنی است که هر دو گوشی نیز از شارژر با تکنولوژی شارژ سریع ۱۵ واتی بهره می برند. یکی دیگر از مهم ترین فاکتور های انتخاب گوشی نیز باز هم به نفع تازه وارد سامسونگ ، گلکسی A42 تمام شد.

 

مقایسه گلکسی A42 و گلکسی A51

 

 

 

مقایسه گلکسی A42 و گلکسی A51 در قیمت

مهم ترین فاکتور اما در مقایسه گلکسی A42 و گلکسی A51، بدون شک قیمت است. چرا که با در نظر عملکرد در برابر قیمت ، این سامسونگ گلکسی A51 است که با قیمت تقریبی ۲۰۰ یورو امکانات خوبی را به کاربران خود هدیه می دهد، در صورتی که سامسونگ گلکسی A42، که تنها حسن و برتری آن جدید تر بودن و تازه عرضه شدن به بازار آن است ، با قیمت تقریبی ۲۵۰ یورو به بازار عرضه شده است. پس با یک دو دو تا چهار تا شدن ساده می توان به سادگی به این نتیجه رسید که سامسونگ گلکسی A51، هنوز هم برای خرید به صرفه است.

 

 

منابع:

GsmArena.com

 

دیدگاهتان را بنویسید