تکنولوژی

مقایسه سامسونگ M51 و شیائومی پوکو X3؛ شاخ به شاخ میان رده های قدرتمند

تصاویر شاخص متن مقایسه سامسونگ گلکسی M51 و شیائومی پوکو X3

 

 

 

سلام خدمت دوستان عزیر رُهام تلی. امروز با مقایسه سامسونگ M51 و شیائومی پوکو X3 ، دو میان رده بسیار قدرتمند و بسیار پرفروش این روزهای بازار ایران در خدمت شما هستیم.

دو گوشی سامسونگ گلکسی M51 و شیائومی پوکو X3 ، هر دو حرف های بسیار زیادی برای گفتن در بازار میان رده ی گوشی های هوشمند دارند. اما دلیل مقایسه این دو گوشی، نزدیکی هر دو گوشی مشخصات است که برای دوست داران گوشی های هوشمند میان رده کمی انتخاب را سخت خواهد کرد. برای همین است که ما این دو گوشی هوشمند را برای مقایسه انتخاب کرده ایم. حالا در رُهام تل به بررسی تفاوت ها هر کدام و این که کدام یک برای خرید به صرفه تر است، خواهیم پرداخت. با رُهام تل تا انتها همراه باشید.

 

مقایسه سامسونگ گلکسی M51 و شیائومی پوکو X3 در ظاهر

طبق عادت همیشگی رُهام تل، به مقایسه این دو اعجوبه میان رده در بخش ظاهر می پردازیم و به پیش می رویم.

 

بدنه

یکی از نقطه ضعف های اساسی میان رده های سامسونگ نه در طراحی ، بلکه همیشه در کیفیت بدنه های آن بوده است. چرا که سامسونگ در گوشی گلکسی M51، در قاب روبرویی از شیشه ، اما در فریم دور و پنل پشتی گوشی از پلاستیک استفاده کرده است. اما در آن سوی میدان دوست چینی ما ، شیائومی در گوشی پوکو X3، در پنل روبرویی گوشی از شیشه، در فریم دور از آلومینیم و در پنل پشتی گوشی از شیشه استفاده کرده است. لازم به ذکر هم هست که پوکو X3 از آخرین نسخه شیشه های شرکت Gorilla Glass یعنی نسخه ۵ بهره می برد، حال آن که در سامسونگ گلکسی M51، از نسخه ۳ شیشه های این شرکت استفاده شده است.

پس تیک کیفیت بدنه را باید در این مقایسه ، باید برای شیائومی پوکو X3 بزنیم.

 

بدنه سامسونگ گلکسی M51 و شیائومی پوکو X3

 

 

طراحی کلی

هر دو گوشی شیائومی پوکو X3 و سامسونگ گلکسی M51 ، در پنل روبرویی همچون یک لوح ساده به نظر می رسند و ناچ سلفی نیز بسیار کوچک به صورت حفره ای در بالای صفحه خود نمایی می کند. در قاب پشتی اما هر چه سامسونگ گلکسی M51، به سادگی هر چه تمام تر دوربین ها در گوشه سمت چپ به صورت مستطیلی شکل قرار داده است، شیائومی پوکو X3 ، خلاقبت به خرج داده است و طرحی فانتزی طور را به ظاهر پنل پشتی این گوشی بخشیده است. در نگاه اول به پنل پشتی کوشی پوکو X3، نحوه قرار گرفتن دوربین ها در کنار یکدیگر، نظر شما را به خود جلب می کند. در ثانی لوگوی پوکو نیز به صورت شیار مانند به زیبایی در پشت این گوشی خود نمایی می کند.

در این بخش شاید سلیقه بیشتر دخیل باشد، اما اگر شما نیز از ظاهر خسته کننده گوشی های هوشمند، مخصوصا در پنل پشتی خسته شده اید، پس شاید انتخاب پوکو X3 معقول به نظر برسد اما شما شخصی هستید که سادگی جذابیت بیشتری دارد ، پس سامسونگ گلکسی M51 در این بخش انتخاب شما خواهد بود.

 

مقایسه سامسونگ گلکسی M51 و شیائومی پوکو X3 در مشخصات داخلی

صفحه نمایش

برای مفایسه سامسونگ گلکسی M51 و شیائومی پوکو X3 در بخش صفحه نمایش، کار کمی ساده است. چرا که این دو گوشی در این بخش از اختلاف نسبتا کمی برخوردار هستند. اما در آخر متوجه خواهید شد که برگ برنده نهایی در دست کدام گوشی هوشمند است.

گوشی سامسونگ گلکسی M51، از یک صحفه نمایش ۶.۷ اینچی یا رزولوشن ۲۴۰۰*۱۰۸۰ بهره می برد که به صورت تقریبی ۳۹۳ پیکسل را در هر اینچ آن جای داده است. نسبت صفحه نمایش به بدنه نیز چیزی حدود ۸۶.۷ درصد است. در آن سوی میدان اما شیائومی پوکو X3، صفحه نمایشی ۶.۷ اینچی با رزولوشن ۲۴۰۰*۱۰۸۰ که تقریبا ۳۹۵ پیکسل را در خود جای داده است و نسبت صفحه نمایش به بدنه ۸۴.۶ درصدی بهره می برد. تا اینجای داستان ، همه چیز مساوی به نظر می رسد اما برگ برنده در دست شیائومی پوکو X3، است ؛ چرا که از نرخ تازه سازی صفحه ۱۲۰ هرتزی بهره می برد که یک آپشن پرچم داری محسوب می شود. با استفاده از این قابلیت شما تجریه ای بسیار لذت بخش تر در بخش بازی یا تماشای ویدیو ها خواهید داشت هر چند که باتری بیشتری مصرف کند. پس کلاه از سر برای شیائومی پوکو X3، قهرمان این بخش بر می داریم و به احترام این قهرمان چند لحظه ای سکوت می کنیم.

 

صفحه نمایش های سامسونگ گلکسی M51 و شیائومی پوکو X3

 

پردازنده مرکزی و رم

برای مقایسه سامسونگ گلکسی M51 و شیائومی پوکو X3 در این بخش نیز کار زیادی در پیش نداریم. چرا که هر دو گوشی از پردازنده های شرکت آمریکایی کوالکام استفاده می کنند. اختلاف آن ها بسیار ناچیز است. هر دو گوشی سامسونگ گلکسی M51 و شیائومی پوکو X3، از پردازنده گرافیکی Adreno 618 بهره می برند. پس انتظار عملکرد یکسان در نمایش ویدیو ها و بازی ها را در هر دو گوشی داریم. در بخش پردازنده مرکزی نیز ، گوشی سامسونگ گلکسی M51 از Snapdragon 730 بهره می برد و گوشی شیائومی پوکو X3، از Snapdragon 732G بهره می برد. شاید در مدل چیپ ست مقداری تفاوت وجود داشته باشد اما در هر دو چیپ ست از یک معماری بهره می برند. هر دو چیپ ست ۶ هسته ۱.۸ گیگاهرتزی برای پردازش های سبک دارند اما برای پردازش سنگین، دو هسته وجود دارد که در شیائومی پوکو X3، دو و سه دهم گیگاهرتزی است اما در سامسونگ گلکسی M51، این دو هسته ۲.۲ گیگاهرتزی هستند.

همانطور که می بینید اختلاف تنها در ۰.۱ گیگاهرتز است. در مقدار رم پشتیبان پردازنده مرکزی این دو گوشی هوشمند، هر دو در مدل های مختلف از ۶ گیگابایت رم بهره می برند. اما کمی بازار را زیر و رو کنید مدل های ۸ گیگابایتی سامسونگ گلکسی M51 نیز وجود دارند(هر چند کم). انواع مدل های ۶۴ یا ۱۲۸ گیگابایتی از هر دو گوشی نیز موجود است.

با اختلافی بسیار کم باز هم شیائومی پوکو X3، گوی سبقت را از رقیب خود در این مبارزه می رباید.

 

مقایسه پردازنده های داخلی سامسونگ گلکسی M51 و شیائومی پوکو X3

 

 

دوربین ها

مقایسه سامسونگ گلکسی M51 و شیائومی پوکو X3، در این بخش کمی به هیجان این مقایسه می افزاید. بدون معطلی سر اصل مطلب می رویم. دوربین های عریض ، فوق عریض ، ماکرو و تشخیص عمق گوشی سامسونگ گلگسی M51، به ترتیب ۶۴ و ۱۲ و ۵ و ۵ مگاپیکسلی هستند. در آن سوی میدان هم شیائومی پوکو X3، به ترتیب نام برده شده در بالا، دارای دوربین های ۶۴ و ۱۳ و ۲ و ۲ مگاپیکسلی است. تا اینجا اختلاف فقط در دوربین های ماکرو و تشخیص عمق فاحش است. هر دو گوشی نیز با کیفیت خیره کننده ۴K با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه به فیلم برداری می پردازند. حرف آخر اما در دوربین سلفی این گوشی ها خلاصه می شود. دوربین سلفی سامسونگ گلکسی M51، از کیفیتی برابر با ۳۲ مگاپیکسل بهره می برد. اما شیائومی پوکو در نهایت تلاش خودش دوربین سلفی ۲۰ مگاپیکسلی را برای کاربران خود به ارمغان می آورد. در کیفیت فیلم برداری در دوربین سلفی سامسونگ گلکسی M51، حرف آخر را می زند چرا که از کیفیت ۴K با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه بهره می برد در صورتی که شیائومی پوکو X3، از کیفیت ۱۰۸۰P پشتیبانی می کند.

در دوربین مجبوریم که سامسونگ گلکسی M51 را برنده این پیکار بدانیم.

دوربین های دو گوشی سامسونگ گلکسی M51 و شیائومی پوکو X3

 

باتری

مفایسه سامسونگ گلکسی M51 و شیائومی پوکو X3 در باتری اختلاف این دو گوشی را به اوج خود می رساند. چرا که باتری سامسونگ گلکسی M51، از ظرفیتی ۷۰۰۰ میلی آمپراژی برخوردار است و به همراه یک شارژر فست شارژ ۲۵ واتی برای کاربران عرضه می شود که طبق ادعای خود سامسونگ در ۱۱۵ دقیقه این ظرفیت از صفر تا صد انرژی خود را تجدید خواهد کرد. در آن سوی میدان اما شیائومی پوکو X3، از یک باتری ۵۱۶۰ میلی آمپراژی بهره می برد که با شارژر ۳۳ واتی عرضه شده ، شیائومی ادعا کرده است که در ۶۵ دقیقه شما گوشی خود را به صورت تمام ظرفیت باتری دریافت خواهید کرد. شما کدام را ترجیح می دهید؟ ظرفیت بیشتر یا شارژ سریع تر؟ برای ظرفیت بیشتر سامسونگ گلکشی M51، برنده داستان است اما در بخش شارژ سریع تر شیائومی پوکو X3، عملکرد بهتری را ارائه خواهد کرد.

مقایسه باتری سامسونگ گلکسی M51 و شیائومی پوکو X3

 

مقایسه سامسونگ M51 و شیائومی پوکو X3 در قیمت

به یکی از مهم ترین فاکتور های مقایسه ای دو گوشی رسیدیم. در مقایسه سامسونگ M51 و شیائومی پوکو X3 در قیمت بازنده به نام سامسونگ داریم. چرا بازنده؟ به این دلیل که شما برای باتری و دوربین کمی بهتر باید حدودا ۹۰ یورو بیشتر بپردازید. (در مقایسه با قیمت متوسط حدودا ۲۰۰ یورویی شیائومی پوکو X3). در ثانی شیائومی پوکو X3، همان امکانات حتی بهتر را نیر با فیمتی بسیار پایین تر عرضه می نماید. حالا تصمیم با شماست که برند را ترجیح دهید یا کارایی را.

 

ویدیو مقایسه سامسونگ M51 و شیائومی پوکو X3

 

 

ازین که تا اینجای متن همراه ما بودید بسیار از شما سپاسگزاریم. تیم تولید محتوای رُهام تل برای شما آرزوی موفقیت می کند.

در پناه حق، تیم تولید محتوای رُهام تل.

 

منابع :

GsmArena.com

دیدگاهتان را بنویسید