تکنولوژی

سیگنال بی سر و صدا فیلتر شد!

 

کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها از مسدود شدن پیام‌رسان سیگنال و فیلتر شدن این اپلیکیشن و سایت آن در ایران خبر داده‌اند.

سایت‌های فناوری اطلاعات می‌گویند از ظهر امروز ۶ بهمن دسترسی به سیگنال بدون استفاده از فیلترشکن در ایران امکان‌پذیر نیست. سایت پیوست گزارش داده که دستور فیلتر کردن این پیام‌رسان به اپراتورها ابلاغ شده هر چند که هنوز مقام‌های رسمی درباره اختلال یا مسدود شدن سیگنال اظهارنظری نکرده‌اند و کاربران از “فیلتر شدن بی‌سر و صدای” آن بدون اعلام یا توضیح مسئولان انتقاد کرده‌اند. با رهام تل همراه باشید.

سیگنال که به عنوان پیام‌رسانی امن معرفی می‌شود، در هفته‌های اخیر به عنوان جایگزینی برای واتس‌اپ در میان کاربران ایرانی هم با اقبال زیادی روبرو شده است. اعلام سیاست تازه واتس‌اپ درباره به اشتراک گذاشتن اطلاعات کاربران با فیسبوک باعث موج مهاجرت به سیگنال و تلگرام در سرتاسر جهان شد. اما ده روز پیش اپ‌استورها و فروشگاه‌های آنلاین در ایران مجبور شدند بر اساس دستوری از کمیته مسئول فیلترینگ (کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه) اپلیکیشن سیگنال را حذف کنند تا کاربران امکان دانلود آن را نداشته باشند.

حذف سیگنال از فروشگاه‌های نرم‌افزار آنلاین در ایران

از صبح امروز گزارش‌های زیادی از فیلتر شدن سایت سیگنال در ایران و همین طور اختلال شدید و مسدود شدن دسترسی به اپلیکیشن آن منتشر شده است. سایت پیوست گزارش داده است که استفاده از پیام‌رسان سیگنال با دیتای موبایل بدون فیلترشکن امکان‌پذیر نیست و “هنگام استفاده از پیام‌رسان سیگنال روی اینترنت خانگی تنها امکان ارسال پیام با تاخیر فراهم است و کاربران امکان ارسال تصویر یا ویدیو را نخواهند داشت.”بسیاری از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها در ایران به دلایل امنیتی، سیاسی یا مذهبی فیلتر شده‌اند. واتس‌اپ و اینستاگرام از معدود اپلیکیشن‌هایی هستند که دسترسی به آنها در ایران قطع نشده است. با وجود این گزارش‌های زیادی درباره تلاش برای فیلتر کردن اینستاگرام منتشر شده که به دعواهای سیاسی منجر شده است.

هفته گذشته محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران برای پرسش و پاسه درباره اتهاماتی از جمله خودداری “از اجرای اوامر قضایی در خصوص فیلتر کردن اینستاگرام” به دادسرای فرهنگ و رسانه رفت. امروز هم علی ربیعی، سخنگوی دولت در توییتر خود نوشت که از نگاه او شکایت از آقای آذری جهرمی ” فقط یک اتفاق ساده اداری یا قضایی نیست” بلکه به “شیوه‌های سیاست‌گذاری در فرهنگ و جامعه… و چگونگی حفاظت از دینداری، تفاوت رویکردها درسیاست‌گذاری و حکمرانی فرهنگی اجتماعی بر می‌گردد.”

آقای ربیعی با دفاع از “مواضع، تصمیمات و اقدامات” وزیر ارتباطات نوشت که هرگونه محدودسازی و یا تعطیلی اینستاگرام، منجر به کوچ دادن حدود یک میلیون ایرانی به سمت بیکاری می‌شود.”

دیدگاهتان را بنویسید