تکنولوژی

هارد اینترنال وسترن و ویژگی هر رنگ!

انواع هارد وسترن

 

شرکت وسترن و طراحی هارد دیسک

شرکت وسترن دیجیتال در سال های اولیه دهه ۱۹۷۰ ، تولید تراشه های ماشین حساب را در دستور کار خود قرار داده بود و در سال ۱۹۷۵ شرکت وسترن دیجیتال توانست به بزرگترین تولید کننده تراشه ساز مستقل تبدیل شود.

در اویل دهه ۱۹۸۰ شرکت وسترن دیجیتال کنترل کننده های هارد دیسک را تولید کرده و در سال ۱۹۸۳ قراردادی را با شرکت IBM به امضا رساندند. این قرارداد شامل کنترل کننده WD1003 ، مبنای رابط ATA شده است. تولید کنترل کننده های WD1003 ، در اوایل دهه ۱۹۸۰ بخش عمده ای از درآمد و سود شرکت وسترن دیجیتال ، از طریق کنترل کننده WD1003 و خانواده اش تامین شد که جهش بزرگی را برای شرکت وسترن دیجیتال رقم زد.

هارد اینترنال وسترن

شرکت وسترن دیجیتال تا اواخر دهه ۱۹۸۰ تلاش کرد تا از سود حاصل شده از فروش کنترل کننده های ذخیره سازی ATA ، خود را به یک تامین کننده تجهیزات سخت افزاری عمومی برای صنعت کامپیوتر تبدیل کند. به همین منظور تعدادی از شرکت های سخت افزاری را خریداری کرد. در سال ۱۹۸۶ شرکت Western Digital Imaging توانست شرکت Paradise که یکی از بهترین تولید کنندگان کارت های گرافیکی VGA در آن زمان بود را خریداری کند.

از دیگر شرکت های خریداری شده توسط وسترن دیجیتال می توان به خرید شرکت Faraday Electronics Inc. در سال ۱۹۸۷ اشاره کرد که این شرکت تولید کننده چیپست های منطقی هسته ای (Core Logic Chipset) بود. شرکت ADSI برای تولید چیپست های کنترلر SCSI برای هارد دیسک ها و نوارهای مغناطیسی و شرکت های Ethernet و StarLAN جهت تولید سخت افزار شبکه ، از دیگر شرکت های خریداری شده توسط شرکت وسترن دیجیتال در آن زمان بود که تاثیر بسزایی در آینده این شرکت داشته است. و امروزه در حال حاضر خرید هارد دیسک اینترنال وسترن و اکسترنال ویسترن یکی از بهترین انتخاب های کاربران است.

در سال ۱۹۸۶ اولین کنترلر تک چیپ (Single Chip) برای رابط SCSI با نام WD33C93 توسط شرکت وسترن دیجیتال تولید گردید که خروجی گذرگاه (Bus Mastering) شانزده بیتی را برای بهبود سرعت مورد استفاده قرار داد. در این فیلم میتوانید به طور خلاصه در مورد رنگ های مختلف هارد وسترن اطلاعاتی را به دست بیاورید.

 

 

کاربرد رنگ های هارد وسترن WD

 

 

کاربرد رنگ آبی هارد وسترن

رنگ آبی هارد وسترن با هدف کاربردی عمومی با بازدهی مناسب طراحی شده است.هارد آبی رنگ همان هارد اولیه برند وسترن می باشد که کاملا مناسب برای کاربری های روزمره و جوابگوی بسیاری از نیازهای کاربران می باشد ضمن این که قیمت معقول و سرعت مناسبی دارد که برای هارد اولیه کامپیوترهای رومیزی ، لپ تاپ ها و برخی ایکس باکس و PlayStation 5 ها مورد استفاده قرار می گیرد و در مدل های بروز تر در این رنگ هارد اطلاعات در یک مرکز متراکم شده اند تا سرعت دست یابی به اطلاعات بالاتر رود.

هارد اینترنال وسترن

کاربرد رنگ سبز هارد وسترن

رنگ سبز هارد وسترن با هدف فضای ذخیره ساز به صورت بهینه طراحی شده است. این هارد کم مصرف و بی سر و صدا با قیمت پایین اغلب مناسب برای آرشیوسازی و ذخیره کردن اطلاعاتی همچون موسیقی و عکس و فیلم بر روی یک هارد ثانویه می باشد این رنگ هارد مناسب استفاده ی مداوم از دیتا نیست و و به همین دلیل برای کارهای محاسباتی همراه با پردازش توصیه نمی شود همچنین برای لپ تاپ ها نیز هارد مناسبی نیست چرا که با وجود خاصیت Intellipower در مواقع عدم استفاده از هارد سرعت چرخش پایین آمده تا مصرف را به حداکثر بهینه بودن برساند.

هارد اینترنال وسترن

کاربرد رنگ مشکی هارد وسترن

رنگ مشکی هارد وسترن با هدف کارآیی سرعت بالا و بازده بهتر طراحی شده است. این رنگ هارد بالاترین Performance را در میان هارد های وسترن دارا می باشد یعنی سرعتی بالا در خواندن و نوشتن اطلاعات که مناسب برای کارهایی با نیاز به سرعت بالا مانند بازی های ایکس باکس Xbox ، PlayStation 5 امور پردازشی و محاسباتی ، بوت سریع ویندوز و … می باشد و در این هارد لرزش و سروصدای هارد به حداقل رسیده تا نهایت لوکس بودن و کلاس کاری در آن حفظ شود. پس دور از انتظار نیست که با همه ی این مزایا قیمتی بالا داشته باشد.

هارد اینترنال وسترن

کاربرد رنگ قرمز هارد وسترن

رنگ قرمز هارد دیسک وسترن با هدف استفاده کلی درفضای ذخیره سازی NAS طراحی شده است. این رنگ هارد وسترن با توجه به این که حجم بالایی دارد در ذخیره سازی دیتا انواع فیلم و عکس کاربرد بالایی دارد و مناسب برای استفاده در سیستم های تحت شبکه NAS و RAID می باشد و امنیت حفظ اطلاعات در این رنگ هارد بالا می باشد.رنگ قرمز هارد وسترن در دو نوع Wd Red و Wd Red Pro موجود می باشد و فرق Red Pro تنها در افزایش حافظه کش و افزایش سرعت آن می باشد.

هارد اینترنال وسترن

کاربرد رنگ بنفش هارد وسترن

رنگ بنفش هارد وسترن با هدف ذخیره سازی ۲۴ ساعته طراحی شده اند. این رنگ مناسب برای مراکز مانیتورینگ و دوربین های مداربسته NVR و DVR می باشند که تمام ۲۴ ساعت شبانه روز در حال ضبط و ذخیره فیلم می باشند و در دو نوع در بازار موجود می باشند Purple که تا ۳۲ دوربین مدار بسته را ساپورت می کند و مناسب مراکز کوچک خانگی ، ادارات و سیستم های نظارتی می باشد و  Purple NV که تا ۶۴ دوربین ساپورت می کند و مناسب سیستم های مدار بسته تحت شبکه می باشد.

یکی از شناخته شده ترین محصولات شرکت وسترن دیجیتال در زمینه تجهیزات امنیتی، هارد دیسک وسترن دیجیتال سری بنفش می باشد. این محصول مخصوص سیستم های حفاظتی و دوربین های مدار بسته تولید شده است و آمادگی کار در طول شبانه روز را دارا می باشد. این هارد دیسک در دو مدل WD Purple و WD Purple NV تولید شده است که هارد دیسک مدل معمولی برای استفاده در سیستم های دوربین های مدار بسته که دارای ۳۲ دوربین و یا کمتر باشد مورد استفاده قرار می گیرد و در مدل NV تا ۶۴ دوربین قادر به اتصال به هارد می باشند.

هارد دیسک اینترنال وسترن دیجیتال سری Purple ظرفیت ۴ ترابایت

تکنولوژی intelliPower

هارد دیسک های وسترن دیجیتال سری بنفش، دارای تکنولوژی intelliPower می باشند. این تکنولوژی در زمانی که هارد فعالیتی ندارد، بازوی مکانیکی را از روی دیسک کنار می برد تا بر اثر لرزش و تکان ، آسیبی به هارد دیسک وارد نشود.

هارد اینترنال وسترن

تکنولوژی IntelliSeek

شرکت سیگیت برای کمتر شدن آسیب هارد دیسک و ارتعاشات ، از تکنولوژی IntelliSeek در سری Purple هارد دیسک های وسترن دیجیتال استفاده کرده است. این تکنولوژی باعث می شود که لرزش و ارتعاشات کمتری در بازوی مکانیکی احساس شود.

ظرفیت های هارد دیسک وسترن دیجیتال سری بنفش

این محصول در ظرفیت های ۱ ترابایت ، ۲ ترابایت ، ۳ ترابایت ، ۴ ترابایت ، ۶ ترابایت ، ۸ ترابایت ، ۱۰ ترابایت و ۱۲ ترابایت تولید می شود. تا ظرفیت ۶ ترابایت همگی این هارد دیسک ها دارای ۶۴ مگابایت کش می باشند و در ظرفیت ۸ ترابایت این مقدار به ۱۲۸ مگابایت می رسد و در مدل های جدید با حافظه کش ۲۵۶ مگابایت نیز تولید شده است و همچنین در ظرفیت ۱۰ و ۱۲ ترابایت ، مقدار کش ۲۵۶ مگابایتی وجود دارد. برای خرید هارد دیسک وسترن بنفش ۴ ترابایتی قیمت رهام را در فروش ویژه قطعات کامپیوتر از دست ندهید.

کاربرد رنگ طلایی هارد وسترن

اما آخرین محصول در سری محصولات وسترن رنگ طلایی هارد وسترن می باشد که حرفه ای ترین نسل ذخیره سازی اطلاعات می باشد و در سری کاربردی NAS قرار می گیرد و مناسب برای استفاده در دیتا سنتر Data Center ، ذخیره سازهای ابر و سیستم های پردازنده محاسباتی می باشد. این رنگ هارد وسترن به دلیل وجود دو پردازنده و کنترل دقیق بهترین انتخاب برای ذخیره سازی حرفه ای در سیستم های RAID می باشد که سرعت و حافظه کش بالایی دارد و با داشتن محافظ لرزشی در رده ی  پرقدرت ترین هاردهای وسترن می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید